Helpful? 0

1. What is the average cost for a Green house?

I just need an answer for my highschool science project!!!!! Thank you! This means alot!

Asked by Rylee Godsoe
Posted Fri, 01/04/2013 - 11:22

Tags:

8 Answers

Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
1.
Helpful? 0

Rylee,
I see you have asked three different questions...
None of these questions have a single "easy answer".

I encourage you to do your own research and come to your own conclusions.
Fortunately however, you've come to the right place to start some research!

Answered by Lucas Durand - 7A
Posted Fri, 01/04/2013 - 11:35

2.
Helpful? 0

Rylee,
I agree with Lucas. The point of a high school science project is (in part) to learn to do your own research.

You'll first need to research these questions:

1. How much does a regular house cost?

2. Does a "green" house cost more than a regular house?

Answered by Martin Holladay, GBA Advisor
Posted Fri, 01/04/2013 - 12:02

3.
Helpful? 0

Yes, I understand that... But the oint of this Alternative Energy Project was to get a personal contact... I would do the research if I could... But its kind of required... Thanks anyways!

Answered by Rylee Godsoe
Posted Fri, 01/04/2013 - 12:04

4.
Helpful? 0

Rylee,
Don't think we aren't interested in helping. But you have to show a few minimum signs of having tried.

Here are a few more hints:

GBA has a section called Green Homes. (See the tab at the top of the page? You can click it.) These are case studies of dozens of homes. The case studies include cost information. You can start by reading a few of these.

Another hint: In our Green Basics section, there is a link to an article titled Do Green Houses Cost More to Build Than Regular Houses?.

Answered by Martin Holladay, GBA Advisor
Posted Fri, 01/04/2013 - 12:20
Edited Fri, 01/04/2013 - 12:21.

5.
Helpful? 0

Do green cars cost more than other cars? Whats the average cost of a green car?

Depends on "Whaddaya MEAN by that!?!".

( A $3.99 can of Krylon Forest Green goes a long way if you don't care what it looks like, but it still takes at least a coupla cases to do a whole house. :-) )

For better-than code efficiency on houses costs can be comparable to standard code-min housing if you start with a fairly simple design and a crew cognizant of air sealing issues. You can't get to Net Zero Energy or PassiveHouse levels of energy use without spending more money though. In-between is a huge range of performance and relative cost.

Answered by Dana Dorsett
Posted Fri, 01/04/2013 - 16:15

6.
Helpful? 0

Ask a painter.

Answered by Hein Bloed
Posted Fri, 01/04/2013 - 21:47

7.
Helpful? 0

Green house costs exactly the same as a quality, well-built house.

$120 to $200 per square foot depending on where it's built and what features are included.

What is the price per pound for a fuel efficient automobile? does the weight of the batteries make it a better deal per pound or a worse deal per pound?

If smaller houses cost more per square foot is it cheaper to buy a really big house and pay more money but less per square foot? Or should we be pricing homes in terms of cost per occupant?

Answered by Michael Chandler, GBA Advisor
Posted Fri, 01/04/2013 - 21:55

8.
Helpful? 0

Rylee, You've got it all wrong.
You are not supposed to ask three questions.
You should ask the SAME question Three times.

If you ask Three times ...they must answer

Edit to say... sorry for being silly....
asking questions at a forum is not cheating ... any more than looking up the answers in a book...
or using a calculator

3times.PNG
Answered by John Brooks
Posted Fri, 01/04/2013 - 22:09
Edited Sat, 01/05/2013 - 06:22.

Other Questions in General questions

In Mechanicals | Asked by Matthew Robinson | Aug 27, 14
In General questions | Asked by Jin Kazama | Aug 25, 14
In General questions | Asked by gary schutte | Aug 27, 14
In General questions | Asked by andrew c | Aug 27, 14
In General questions | Asked by Matthew Michaud | Aug 26, 14
Register for a free account and join the conversation


Get a free account and join the conversation!
Become a GBA PRO!